Kb. egy hónapja került a boltokba Boldizsár Ildikó szerkesztésében a Meseterápia a gyakorlatban című könyv. A kötet azon hallgatók vizsgadolgozataiból, esettanulmányaiból készült válogatás, akik idén tavasszal elvégezték a Metamorphoses Meseterápiás Módszer Semmelweis Egyetem által akkreditált 120 órás képzését. (A könyv címlapjára kattintva a fülszöveg és a tartalomjegyzék olvasható.)
A könyv egyik tanulmányát én írtam, a fenti címen. Mivel a szöveg kicsit hosszúra sikerült, a gyűjteménybe csak részletek kerülhettek. Alább az esettanulmány bevezetőjét közlöm; a teljes szöveg a linkre kattintva található meg.
Bevezetés
A következőkben egy integratív szemlélettel vezetett rövidterápiás esetet mutatok be ülésről ülésre, a kliens kifejezett engedélyével, az érintett szereplők nevének és lakhelyének szokásos megváltoztatásával. A terápia 2013. november és 2014. május között zajlott, heti rendszerességgel, huszonegy ülésben, alkalmanként 60 perces időkeretben.
A negyvenöt éves Emőkét a Young-féle sématerápiáról írott cikkeim fogták meg, ezeken keresztül talált el hozzám, így közös munkánk módszerkereteit kezdetben ez az – önmagában is integratív – megközelítés határozta meg. Ez hamarosan kiegészült a tranzakcióanalízis (TA) fogalmi készletével és gondolatvilágával. Ugyancsak helyet kapott a beszélgetésekben a Marshall B. Rosenberg nevével fémjelzett erőszakmentes kommunikáció (EMK) is, amit a terápiás munkám során rendszeresen alkalmazok, elsősorban nem is mint kommunikációs modellt, hanem mint a kognitív átkeretezés hatékony eszközét.
A terápia ötödik ülésén döntő változás történt a folyamatban, amelyet egyikünk sem láthatott előre. Ekkorra már világossá vált mindkettőnk számára, hogy Emőke egyik elsődleges problémája a nőiség. A beszélgetés egy pontján minden átmenet nélkül eszembe jutott a Hamupipőke című mese, és úgy gondoltam, érdemes lenne megpróbálnunk, hogy vajon előrébb tudunk-e jutni a Metamorphoses Meseterápiás Módszer alkalmazásával.
Ezt követően hét ülésen keresztül dolgoztunk a mesével. Nekem ekkoriban zajlott a 120 órás meseterapeuta-képzésem, és – részint ennek keretében – folyamatos e-mail kapcsolatban álltam dr. Boldizsár Ildikóval. Így a meseterápiás munka az ő szupervíziója mellett zajlott.
Az amúgy racionalizáló kliens kezdetben berzenkedett a számára merőben újszerű megközelítéssel szemben. Ellenérzése azonban hamarosan oldódott, és a mese feldolgozásával jó alapot teremtettünk a további terápiás munkára, amely aztán a standard kognitív terápia útján haladt, és jutott el a lezárásig.
Az esettanulmány teljes szövege a linkre kattintva pdf formátumban olvasható.
Utolsó kommentek