Hogyan válasszuk ki a megfelelő szakembert, ha valami oknál fogva eldöntjük, hogy pszichoterápiába akarunk járni? Először is szögezzük le, hogy terapeutát nehéz találni. Vannak történetek szerencsés flótásokról, akik első próbálkozásra olyan embernél kötöttek ki, akivel aztán huzamosan tudtak dolgozni mindaddig, amíg a kitűzött célt el nem érték. (Ahogy vannak történetek az első kamaszszerelemből kialakuló sikeres házasságokról is.) De ha körülnézünk a világban, nem ez a jellemző. Általában azt látjuk, hogy az egyszeri ember, aki önismeretre, személyiségfejlődésre adná a fejét, végigházal vagy fél tucat terapeutát, hosszabb-rövidebb időre kipróbálja őket, amíg aztán valamelyik mellett végre képes lehorgonyozni, mert megtalálták azt a közös hangot, ami ugyan még messze nem pszichoterápia, de legalább a lehetőségét megteremti.
Ami a tökéletes terapeuta megtalálására tett kísérletet illeti, mindenkinek javaslom, hogy közvetlenül az után fogjon neki, hogy megtalálta a Szent Grált, megszámolta a csillagokat az égen, illetve először sikerült ólomból aranyat előállítania. Tökéletes terapeuta nem létezik. Elég jó terapeuták vannak – de őket sem egykönnyű felismerni.
Az alábbiakban egy egyszerű módszert ajánlok, amivel a kiszemelt terapeutáról viszonylag könnyen eldönthető, hogy valóban elég jó ember és elég jó szakember-e.
Ha legközelebb kinézel magadnak valakit, akiről elképzeled, hogy dolgoznál vele, az első találkozáskor vidd el neki az alábbi kérdőívet, és töltesd ki vele:
Alkalmassági kérdőív terapeutáknak
Kérem, hogy őszintén és legjobb tudása szerint válaszolja meg az alábbi kérdéseket. Ha egyes kérdésekre a választ túl bizalmasnak gondolja, írja be nyugodtan: „Igen, van ilyen, de (egyelőre) nem szeretnék beszélni róla.”
I. Személyiség, életút
1. Nevezzen meg egy olyan eredményt az életében, amit nem könnyedén ért el, hanem amiért hosszú időn keresztül, vérrel és verejtékkel küzdött!
2. Nevezzen meg egy olyan célt, amiért ugyan hosszú időn keresztül, vérrel és verejtékkel küzdött, mégsem sikerült elérnie!
3. Soroljon fel jelenlegi életéből legalább két olyan személyt, akikkel való kapcsolatában bénázik!
4. Nevezzen meg jelenlegi életében három dolgot, amelyektől irracionális módon fél, szorong!
5. Nevezzen meg jelenlegi életében valamilyen szexuális problémát vagy rendezetlenséget!
6. Nevezzen meg az életében egy olyan transzgenerációs mintázatot, amely diszfunkcionális, de képtelen tőle megszabadulni!
7. Nevezze meg egy olyan negatív tulajdonságát, amelyről éveken keresztül nem volt tudomása!
8. Nevezzen meg legalább három mentális zavart, amelyek most vagy korábban minimum 80%-ban helytállóak voltak Önre!
II. Terápiás felkészültség
9. Nevezzen meg három olyan pszichoterápiás irányzatot, amelyeket fontosnak és értékesnek gondol, de amelyekről nem tudna fél percig összefüggően beszélni!
10. Soroljon fel három pszichoterápiás technikát, amelyeket hasznosnak és értékesnek tart, és amelyeket készségszinten nem tud alkalmazni!
11. Nevezzen meg legalább egy olyan terapeutai skillt (képességet), amellyel nem rendelkezik elégséges mértékben!
12. Nevezzen meg két pszichológiai rendszert, amelyekről aránylag gazdag ismeretekkel rendelkezik, mégis biztos benne, hogy a róluk való tudásában alapvetően hibák és tévedések vannak!
13. Soroljon fel három elismert, pszichoterápiában utazó szaktekintélyt, akiknek legszívesebben a képébe vágná, hogy kártékony hülyeségeket művelnek és tanítanak!
14. Nevezzen meg három kórképet, amelyektől retteg, hogy csak fel ne bukkanjanak a praxisában, mert fogalma nincs, mit kellene kezdeni velük!
III. Terápiás gyakorlat
15. Soroljon fel terápiás gyakorlatából három olyan esetet, amiért a szakma jó eséllyel kiközösítené!
16. Soroljon fel kliensei közül hármat-hármat a következők szerint: akiktől félt; akiket utált; akiket le akart győzni vagy móresre akart tanítani; illetve akik iránt szexuális vonzalmat érzett!
17. Nevezzen meg terápiás gyakorlatából három olyan esetet, amikor kárt tett a kliensében!
18. Soroljon fel három olyan esetet, amikor nem ismerte fel a kliens valódi problémáját, és emiatt teljesen tévútra vitte a terápiát!
19. Nevezzen meg korábbi terápiás gyakorlatából három olyan rutint, amelyekről évekkel később látta be, hogy hibásan vagy fölöslegesen alkalmazta!
IV. Nyíltság
20. Nevezzen meg legalább egy olyan embert, aki a fentiek minimum 70%-át tudja Önről!
Kiértékelés
Amint a kérdőív instrukciójában is szerepel, az „igen, van ilyen, de (egyelőre) nem szeretnék beszélni róla” jellegű válaszok elfogadhatóak. Amivel dolgod van, az a „velem ilyen nem fordult elő” és ehhez hasonló tartalmú válaszok, illetve a meg nem válaszolt kérdések. Ezeket számold össze!
Ha a kérdőív 20 tételéből több mint 5-nél hiányzik az érdemi (vagy igenlő) válasz, akkor annak kitöltőjétől köszönj el illedelmesen, majd menekülj tőle, amilyen messze csak tudsz: az illető nem elég jó ember és/vagy nem elég jó terapeuta.
Persze a húszpontosra kitöltött kérdőív sem garancia semmire, mert egy terápiás kapcsolat ezer sebből vérezhet el. De kiindulási alapnak nem rossz.
És ha nem hajlandó kitölteni...?
Akkor üdv a való világban.
Utolsó kommentek