A Jó Gyerek elkészítése informatikai feladat. Először is szükségünk van egy hardverre. Átlagos képességű felhasználók részére a javasolt hardver a kisbaba; profi programozók azonban már a magzat nevű hardverrel elkezdhetik a munkát. (Figyelem! Az eszköz folyamatos karbantartás, mi több, upgrade-elés hiányában idő előtt tönkremegy!)
A megfelelő módon üzembe helyezett Jó Gyereket arról lehet felismerni, hogy azt és csak azt csinálja, amire programoztuk. E látszólag egyszerű cél pontos tervezést igényel, a tényleges telepítés pedig évekig eltart. Ha precízen akarunk eljárni, tanulmányozzuk át figyelmesen a sorskönyvi mátrix nevű telepítési útmutatót! Ebből kiderül, hogy a vágyott cél („azt és csak azt csinálja...”) eléréséhez két fő, logikailag elkülöníthető műveletsort kell végrehajtani.
Elsőként a Gátló parancsok nevű programcsomagot installáljuk. Ily módon valósítjuk meg célunknak azon részét, hogy a majdani Jó Gyerek mi mindent ne csináljon. Többnyire nincs szükség teljes telepítésre, elég, ha a listából kiválasztjuk a kívánt elemeket. A gátló parancsoknak nem létezik egyetlen optimális kombinációja: elvileg egyedi felhasználói igényünk alapján dönthetünk arról, hogy milyen jellegű Jó Gyereket szeretnénk végül kapni. (Azért csak elvileg, mert valójában a legtöbb esetben saját gátló parancsainkat adjuk tovább gyermekeinknek.)
Ha célunk például egy örömtelen Jó Gyerek, akkor okvetlenül telepítsük a Ne légy gyerek! elemet, mert ezzel hatékonyan kiküszöböljük a Szabad Gyermeki énállapot nevű vírus megjelenését. Ha engedelmes munkagépet óhajtunk, akkor hatékony lehet a Ne gondolkodj! és Ne légy fontos! kombó. A Ne légy egészséges! parancs magáért beszél, de a beteg Jó Gyerek létrehozásához hasznos kiegészítő a Ne légy közel! és a Ne érezz! is. Amennyiben célunk egy tehetetlen báb, akkor nincs más dolgunk, mint a Ne nőj fel! parancsot a már említett Ne gondolkodj!, valamint a Ne csináld! (értsd: Ne fejezd be!) és Ne tégy semmit! parancsokkal kombinálni. Azonban ha nem akarunk megelégedni részeredményekkel, és igazi lelki roncsot szeretnénk, akkor semmi szín alatt ne hagyjuk ki a Ne légy önmagad! parancsot, valamint az adu ászt, ami nem más, mint a Ne létezz!
Mivel a telepítéshez a varázslót még nem fejlesztették ki, minden egyes elemet önállóan, különböző módszerekkel kell installálnunk. Bármilyen kombinációt válasszunk is, a telepítés során fontos eszközeink lehetnek a következők: mosoly és simogatás, illetve ezek hiánya; a gyerek által érezhetően megfeszült izomtónus; kiabálás és sírás; közelséggel és távolsággal való manipuláció; túl korai vagy megkésett reakció a gyerek jelzéseire, stb. Ez elsőre talán bonyolultnak tűnik, de a tapasztalat azt mutatja, hogy megfelelő gyakorlással a legnagyobb hátránnyal induló (jelen esetben: pszichológiailag jól képzett, egészséges személyiségű) szülő is képes a megfelelő gátlások kialakítására.
Az elemek kiválasztásánál mindenképpen vegyük figyelembe, hogy a telepítésnek időkorlátai vannak: nagyjából az az időszak áll rendelkezésünkre, amíg eszközünkön a szövegfelismerő és szöveglétrehozó alkalmazás (vagyis a Beszéd nevű szoftver) még nincs üzembe helyezve. Ezt követően új gátló parancsok beépítésére hagyományos módon már nincs lehetőség.
Gondos munkánk eredményeként végül rendelkezésünkre áll egy kezdetleges Jó Gyerek. Ez ugyan még nem teszi azt, amit szeretnénk, de a beépített gátlásokkal annyit már elértünk, hogy ne tegye azt, amit nem szeretnénk. A befejezéshez a Driverek nevű programcsomagot kell telepítenünk – ehhez azonban még némiképp át kell alakítani a rendszerkörnyezetet.
Az átalakítás azt jelenti, hogy üzembe kell helyezni a Rézfaszú bagoly nevű háttéralkalmazást. Különböző gyártók ugyanezt más és más neveken forgalmazzák; ismeretes például a Markoláb vagy a Zsákos ember márkanév is. A lényege mindenképpen a halálos fenyegetés megteremtése, az alábbi If... Then... algoritmust követve: „Ha nem leszel Jó Gyerek, elvisz a rézfaszú bagoly!” Az algoritmusnak tökéletesen megfelel ez is: „Ha rossz leszel, anyuka szomorú lesz!” – az eredmény ugyanaz, hiszen a gyerek számára anyuka szomorúsága egyenértékű azzal, hogy vége a világnak. A gátló parancsokkal előkezelt gyerek bénultan, kiúttalanul áll a fenyegetések erőterében. Egyetlen kiútja az marad, amit mi teremtünk meg a számára, ez pedig nem más, mint a Driverek által kijelölt út.
A driver szónak nincs megfelelő magyar fordítása. Sem az előírás, sem az utasítás, sem a vezető nem adja vissza a kifejezés lényegét. A hajszoló valamivel jobb, hiszen a driver lényege, hogy könyörtelenül és vakon hajszolja bele a gyereket (és majdan a felnőttet) a Jó Gyerek viselkedésmódba. Mivel azonban a név már foglalt, marad a driver.
A. A. Milne: A JÓ KISLÁNYKA Mókás, hányszor kérdezik meg: „Elli,
(Tótfalusi István fordítása) |
A driverek voltaképpen ellenparancsok. Az „ellenparancs” szót úgy kell értelmezni, mint az „ellenátok” és „ellenméreg” szavakat. Az ellenátok is egyfajta bűbáj, mint az átok, aminek a célja, hogy hatástalanítsa (de legalábbis gyöngítse) a már kimondott átok erejét. Az ellenméreg is a szervezetbe juttatott vegyi anyag, mint a méreg: arra való, hogy közömbösítse a beadott méreg hatását. Az ellenparancs is sorskönyvi utasítás, mint a gátló parancs: ennek révén a beprogramozott ember mégsem kényszerül teljes bénaságra, amint azt a gátló parancsok előírnák, hanem képes lesz mozogni. Csak épp nem akárhogy.
Az ellenparancsok programozzák be a hardvert arra, hogy voltaképpen hogyan legyen Jó Gyerek. Néhány példa:
– Csináld meg a leckét!
– Mosd meg a kezed!
– Ne játssz az étellel!
– Tudsz te ennél szebbet is rajzolni!
– Még mindig nem vagy kész a kakilással?
– Köszönj szépen Bözsi néninek!
– A szegényeknek mindig segíteni kell!
– Lefekvés előtt már nem iszunk vizet!
– Mit vágsz olyan fancsali képet?
– Maradj csöndben!
– Mindig legyen nálad némi aprópénz!
Amint látjuk, e program telepítéséhez nagyrészt a Beszéd szoftvert használjuk, ugyanakkor a Jutalmazás és büntetés című stratégiai játék alkalmazásával szavak nélkül is érhetünk el szép eredményeket. De akármilyen installálási módot válasszunk is, soha ne felejtsük el, hogy az ellenparancsok egyszerűen üzemképtelenek, ha közben nem fut a háttérben a Rézfaszú bagoly. Más szavakkal ezt úgy lehet mondani: az ellenparancsok hajtóereje a mögöttük húzódó sorskönyvi hiedelem, amely szerint „Akkor és addig maradhatok csak életben, ha és ameddig...” – és itt jön a konkrét ellenparancs, hogy melyik, az már mindegy is. A Jó Gyerek, íme, előállt.
Az ellenparancsok nem futnak állandóan, csupán készenléti állapotban vannak. Ha azonban az embert (most már nem gyerekről beszélünk) berántja a gumikötél, akkor Alkalmazkodó Gyermeki énállapotba kerül, és máris csúcsra járatva működik a Jó Gyerek, aszerint, ahogy egykor telepítve lett.
A Driverek programcsomag az Ellenparancsok „Best Of” kiadása. Öt ellenparancsot neveztek el drivernek: azt az ötöt, amelyek a legnagyobb hatásfokkal képesek belehajszolni a célszemélyt a Jó Gyerek üzemmódba.
Légy tökéletes!
Tilos hibáznod. Ha hibáztál, elvesztél. Ugyanez áll a felületességre is: megengedhetetlen luxus. A 99% és a 0% között nincs különbség: ha az, amit produkálsz, nem százszázalékos, értéktelen senki vagy. Muszáj a legjobbat kihozni magadból minden téren: tökéletesen kell tanulnod és dolgoznod, tökéletesen kell viselkedned és fogalmaznod, tökéletesen kell érezned és szexelned, tökéletesen kell pihenned és relaxálnod. Tökéletesen, hibátlanul, maximális precizitással. A hiba vagy a hiányosság egyenértékű a megsemmisüléssel. Ha hibázol, nem vagy Jó Gyerek – és véged van.
Szerezz örömet másoknak!
Legyél olyan, mint a gyertya: világíts másoknak, közben emészd el magad! Te nem vagy fontos, az igényeid nem számítanak. Azért vagy a világon, hogy mások elvárásainak eleget tegyél. Mindig és mindenhol, kritika nélkül. Etess másokat, de te ne egyél, biztosítsd másoknak a pihenést, de te ne pihenj, lesd mások kívánságát, és hanyagold el magad. Ments meg mindenkit magad körül, te pedig végül pusztulj el rákban. Ha magaddal foglalkozol, nem vagy Jó Gyerek – és véged van.
Tégy erőfeszítést!
Az élet küzdelem. Fontos, hogy állandóan mozgásban légy, hogy mindig harcolj. Látsszanak rajtad a verejtékcseppek. Próbálkozz keményen – de vigyázz, nehogy sikerüljön! Küszködj, szenvedj, tegyél meg majdnem mindent a siker érdekében – kivéve azt az egyvalamit, ami tényleg kellene hozzá. Az utolsó lépés előtt állj le! Mindegy, hogy csinálod: ha elfelejted a célt, úgy is jó, ha megbetegszel, úgy is jó. Az is rendben van, ha eleve olyan terepet választasz a küzdelemre, ahol nincs esélyed. A lényeg, hogy maximális erőfeszítéssel kell próbálkoznod – de végül nem szabad megtenned. Ha véghez viszed, nem vagy Jó Gyerek – és véged van.
Légy erős!
Acélozd meg magad, főleg az arcizmaidat! Tilos elgyengülnöd, elérzékenyedned, meghatódnod. Keménynek kell lenned, érzelemmentesnek. Az érzelmek a gyöngéknek, a hitványoknak valók. De ha véletlenül mégis éreznél is bármit, annak nem szabad, hogy látszata legyen. Senki nem veheti észre, hogy valójában nem hideg kőszikla vagy. Ha gyöngének mutatkozol, nem vagy Jó Gyerek – és véged van.
Siess!
Lazsálni tilos! Nincs helye a kényelmeskedésnek. Menni kell, tovább, tovább! Menetelj, vagy dögölj meg! A piszmogás, az elmélyülés, a megállás, a több oldalról való szemrevételezés – ez mind fölösleges és kártékony dolog. Meg kell csinálni gyorsan, aztán a következőt is, még gyorsabban. Ha lassú vagy, nem vagy Jó Gyerek – és véged van.
Ha körülnézünk a világban, azt látjuk, hogy javarészt Jó Gyerekekkel vagyunk körülvéve. Kérlelhetetlen perfekcionistákkal, akik elkeseredetten törekednek a tökéletességre. Megfáradt mártírokkal, akik teljesen elégő áldozatként vetik oda önmagukat mások kényelmének az oltárára. Lelkes, ám peches törekvőkkel, akik mindig rajta vannak az ügyön, de véletlenül soha nem jön össze nekik. Betonkemény cinikusokkal, akik megvetik a mély érzéseket. És a felszínt kapargató kapkodókkal, akik gyorsan túl akarnak jutni mindenen és mindenkin.
Persze mint minden program, idővel a Jó Gyerek is unalmassá, mi több, idegesítővé válhat. Elsősorban akkor, ha mi magunk vagyunk a hardver, amelyen fut. Ilyenkor válhat aktuálissá a kérdés:
Hogyan lehet uninstallálni a rendszerünkből a Jó Gyereket?
Logikailag nézve: három lépésben. A legfontosabb szempont, hogy e háromból a Jó Gyerek leglátványosabb megnyilvánulásait produkáló drivereket a végére kell hagyni. Máskülönben könnyen lehet, hogy a kórházban, börtönben, bolondok házában vagy a temetőben kötünk ki. Ha el akarjuk kerülni ezt a forgatókönyvet, akkor be kell tartani a logikai sorrendet.
Először le kell állítani és is el kell távolítani a driverek erejét biztosító háttéralkalmazást. A Rézfaszú bagolynak nem juthat hely a rendszerben. Más szavakkal: meg kell szabadulni azon sorskönyvi hiedelmünktől, hogy az OK voltunk feltételhez van kötve. Ez nem igaz. Minden ember OK, úgy, ahogy van. Ez axióma. Akkor is, ha hibás, akkor is, ha tökéletlen, akkor is, ha bűnös, ha hétpróbás gazember. A hibák, bármilyen súlyosak is, felszíni dolgok. (És ezért javíthatók.) Az OK-ság az ember mélyét, a lényegét érinti. (És mint ilyen, nem változik.)
Másodszor – miután megszűnt a fenyegetettség – neki lehet állni a víruskeresésnek: föl kell ismerni a minket megbénító gátló parancsokat, és a gyerekkori döntéseinket új döntésekkel felülírva el kell távolítani őket. Például: „Igaz, hogy Anyutól azt kaptam meg annak idején, hogy ne legyek fontos. És mivel az hittem, hogy az életem függ ettől, nem is mertem soha fontos lenni. Azonban – mivel fölismertem a sorskönyvi hiedelmem hamis voltát – ez a parancs immár nem kötelez semmire. Mától kezdve igenis lehetek fontos.”
Harmadszor – végre – jöhetnek a driverek. Mivel ezek adják ki a tényleges viselkedésünk java részét, pusztán a Delete gomb nem elegendő: a helyükre új viselkedési mintákat kell telepítenünk. A telepítést most is az Irányító-Szabályozó Szülői végzi, de a rendszerbe most nem anyánk, apánk és egyéb felmenőink sok generációra visszanyúló ellenparancsai kerülnek, hanem a Felnőtt tudatosságon átszűrt, ún. megengedések. Ha az ellenparancsok ellenméregül szolgáltak a gátló parancsokkal belénk fecskendezett méreg ellen, akkor a megengedések ellenméregül szolgálnak az ellenparancsok (jelesül a driverek) ellen.
A Légy tökéletes! driver a következő megengedéssel írható fölül: Így vagy jó, ahogy vagy.
A Szerezz örömet másoknak! helyére ez kerül: Szerezz örömet magadnak!
Akit eddig a Tégy erőfeszítést! hajszolt és frusztrált, az engedélyt kap a befejezésre: Tedd meg!
A Légy erős! driver ellenmérge: Fejezd ki a kívánságaidat!
Akit a Siess! űz keresztül az életen, annak az új normája: Adj időt magadnak!
Persze ahogy a Jó Gyerek telepítése sokáig tartott, úgy az Autonóm Felnőtt (aki teret enged a Szabad Gyermeknek is) kialakítása sem megy egyik napról a másikra. Az értelmi felismerés kevés: a régi magatartásmintákkal módszeresen lehet csak leszámolni, s az újonnan tanult viselkedésformákat is csak kitartó gyakorlással lehet készségszinten beépíteni a személyiségbe.
És hát ami az egész újratelepítést illeti: nem árt, ha megkérünk egy gyakorlott rendszergazdát, hogy segítsen át minket a folyamaton.
Utolsó kommentek